Witaj! Zaloguj się!
Aktualności ogólne
17.07.2019 11:49 Kategoria: Aktualności ogólne

2 lipca 2019 r. Komisja Europejska ogłosiła plan budżetowy na rok 2020 dla programu Horyzont 2020


2 lipca 2019 r. Komisja Europejska ogłosiła plan budżetowy na rok 2020 dla programu Horyzont 2020. Określa w nim sposób, w jaki wyda ostatnią i największą roczną transzę – 11 mld euro – z unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji w ostatnim roku programu.

W przyszłym roku Komisja będzie koncentrować się na mniejszej liczbie obszarów, ale kluczowych, takich jak zmiany klimatu, czysta energia, tworzywa sztuczne, cyberbezpieczeństwo i gospodarka cyfrowa. Planowane wydatki będą również ukierunkowane na kształtowanie przyszłego krajobrazu badawczo-innowacyjnego poprzez przygotowanie gruntu pod kolejny program ramowy (2021-2027) Horyzont Europa.

– Program Horyzont 2020 generuje nową wiedzę i technologie oraz ma silny wpływ na gospodarkę. Na każde 100 euro, które inwestujemy w ramach programu, spodziewamy się dodać 850 euro do naszego PKB do 2030 r., tworząc miliony miejsc pracy dla Europejczyków. Dlatego zaproponowaliśmy 100 mld euro na kolejny program Horyzont Europa, aby zwiększać konkurencyjność, potencjał innowacyjny UE i doskonałość naukową – powiedział unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Opublikowany 2 lipca 2019 r.  Program Prac dla H2020 będzie wspierał priorytety polityczne Komisji w następujących obszarach:

  • Niskoemisyjna, odporna na zmiany klimatu przyszłość: 3,7 mld euro
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym: 1 mld euro
  • Digitalizacja i transformacja europejskiego przemysłu i usług: 1,8 mld euro
  • Unia bezpieczeństwa: 1 mld euro

W 2020 r. 206 mln euro przeznaczono na projekty mające na celu przekształcenie sektorów tradycyjnie energochłonnych w konkurencyjny, niskoemisyjny i cyrkulacyjny przemysł oraz znaczne zmniejszenie śladu węglowego. Kwota 132 mln euro będzie wspierać rozwój i produkcję w Europie baterii następnej generacji. Dziesięć nowych tematów konkursowych, których całkowity budżet wynosi 135 mln  euro, dotyczy platiku i jego niszczącego wpływu na środowisko. Na badania nad sztuczną inteligencją, które stanowią rdzeń najbardziej obiecujących projektów, przeznaczono 396 mln euro, a 116 mln euro zostanie wydane na rozwój nowych możliwości walki z cyberprzestępczością i zapobieganie jej.

Wzmacnianie badań „blue sky”

Jednocześnie program Horyzont 2020 będzie nadal finansować „naukę opartą na ciekawości” (często określaną jako „nauka błękitnego nieba” lub „badania pionierskie”). Przyjęty 2 lipca br. roczny program prac Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na 2020 r. umożliwi wsparcie kwotą 2,2 mld euro najbardziej obiecujących naukowców. Działania Marii Skłodowskiej-Curie, które finansują stypendia dla naukowców na wszystkich etapach kariery, otrzymują łącznie ponad 1 mld euro.

Wzmacnianie współpracy międzynarodowej

Ten ostatni Program Prac wzmacnia również międzynarodową współpracę w dziedzinie badań i innowacji. W 2020 r. KE zainwestuje ponad 550 mln euro w projekty współpracy w obszarach wzajemnych korzyści. Projekty obejmują współpracę z Afryką w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego, z Kanadą i Japonią w sprawie czystej energii, a z Chinami w zakresie produkcji żywności, biotechnologii, energii, zasobów naturalnych i urbanizacji.

Most pomiędzy H2020 i Horyzontem Europa

Od początku swojego mandatu Komisja Junckera pracuje nad tym, aby zapewnić wielu innowacyjnym przedsiębiorcom w Europie jak najlepsze możliwości rozwoju. Komisja uruchomiła pilotażowo Europejską Radę ds. Innowacji, której zadaniem jest przekształcanie europejskich odkryć naukowych w biznes. Ogłoszony w marcu pilotażowy program EIC Accelerator testuje model finansowania w formie mieszanej, grantowo-kapitałowej, torując drogę pełnoprawnej Europejskiej Radzie ds. Innowacji w programie Horyzont Europa.

W oczekiwaniu na spodziewaną strukturę programu Horyzont Europa, 209 mln euro przeznaczono na  łączenie działań dotyczących żywności i zasobów naturalnych. Testowane są przekrojowe, interdyscyplinarne tematy konkursowe, takie jak konkurencyjność i niskoemisyjność łączona z przemysłem opartym na obiegu zamkniętym. Ponadto uwzględniono obszary, które będą miały większe znaczenie w programie Horyzont Europa, takie jak inteligentne budynki, lotniska oraz mikrobiom.

Źródło: https://www.kpk.gov.pl/?p=48960&znewsletter=10lipca2019


drukuj artykuł
 
regulamin portalu  |   kontakt  |   mapa witryny  |  
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem