Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak

» Wydział Informatyki i Komunikacji
» Katedra Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów

• literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, medioznawstwo

Absolwentka filologii polskiej (Uniwersytet w Białymstoku, studia ukończone z wyróżnieniem w 2003 r.), Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studium Doktoranckiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 r. obroniła rozprawę doktorską „Kategorie: inna – obca – wykluczona we współczesnej poezji kobiecej”. Stypendystka w dziedzinie literatury: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Podlaskiego. Współpracowała z Polskim Radiem Białystok i TVP Białystok oraz wieloma czasopismami („Nowe Książki”, „Śląsk”, „Zadra”, „Underground”), była redaktorem naczelnym miesięcznika „Kultura” i członkiem zespołów redakcyjnych (m.in. „Kartki”, „Opcje”). Trenerka z zakresu pracy metodą projektu w sektorze kultury oraz fundraisingu, inicjatorka przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych. Autorka książki „Kto się boi Marii K.? Sztuka i wykluczenie” (Wydawnictwo Naukowe i Artystyczne GNOME, Katowice 2005), współautorka podręcznika „Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej” (red. J. Gołuchowski i Z. Spyra, Katowice 2011).

Informacja o zainteresowaniach badawczych: interesuje mnie analiza dyskursu medialnego, komunikacja międzykulturowa, storytelling (również w biznesie i reklamie), strategie narracyjne w Sieci, kultura popularna.