Maria Buszman-Witańska

• public relations,
  • regionalizm
  • retoryka i erystyka,

Z wykształcenia filolog polski, po specjalnościach z zakresu dydaktyki i retoryki. A także po studiach podyplomowych z zakresu public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jest doktorem nauk humanistycznych, a jej praca doktorska to zderzenie tematyki śląskoznawczo-medioznawczo-kulturoznawczo-terautoroznawczej (w odniesieniu do dwudziestolecia międzywojennego). Poza pracą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach nie traci też kontaktu z praktyką, dlatego cały czas szkoli, doradza i prowadzi projekty w zakresie m.in.: public relations, komunikowania, strategii budowania wizerunku, relacji z mediami, PR instytucji publicznych,promocji usług edukacyjnych, wystąpień publicznych czy autoprezentacji.

Specjalizacja naukowo-badawcza

Naukowo zajmuje się szeroko pojętą komunikacją społeczną oraz public relations, ze szczególnym zwróceniem uwagi na promocję usług edukacyjnych. Poza tym interesuje się mediami, retoryką i erystyką oraz Górnym Śląskiem.

Występowała i występuje m.in. na takich cyklicznych konferencjach jak:PR Forum,Kongres Profesjonalistów PR czy Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, PR Regionów, konferencjach Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.Publikuje teksty naukowe oraz pozanaukowe m. in. na portalu biznesowo-finansowym Bankier.pl, w miesięczniku „Marketing w praktyce” oraz w miesięczniku „Dyrektor Szkoły. Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej”, a sporadycznie w „Gazecie Wyborczej”.

Zajmowane stanowiska

Zawodowo zajmowała się i zajmuje public relations – najpierw promując Bibliotekę Śląską (m.in. projekty z zakresu komunikacji, promocji, edukacji). Potem pracując
dla założyciela grupy szkół wyższych w Polsce– TEB Akademia, była pełnomocnikiem rektora ds. PR i rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, a później Prodziekanem tej uczelni. Społecznie udziela się między innymi, jako członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations Oddział Śląsk (PSPR), członkini Zespołu edukacji Rady ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu przy Marszałku Województwa Śląskiego,członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Powołana jako przedstawiciel Wydziału Informatyki i Komunikacji UE w Katowicach na kadencję 2012-2016 do Międzywydziałowej Rady Studiów Podyplomowych.Pełni funkcję pełnomocnika Dziekana ds. studiów podyplomowych prowadzonych przez Wydział Informatyki i Komunikacji, kierownikiem studiów podyplomowych Public relations- nowoczesna komunikacja w praktyce, opiekunem Koła Naukowego Komunikacji Społecznej "Innowacje", kuratorem specjalności Dziennikarstwo Ekonomiczne i Public Relations, członkiem zespołu
redakcyjnego strony www Wydziału Informatyki i Komunikacji oraz członkiem Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia.